“d’Mode nee Jeans schrëftlech An”

“At the beginning of the school year, me and my friend Ava and some friends from other classes used to do gymnastics on the bars,” she said. “Then [the teachers] shut it down. They said we were still allowed to use them, but not for flipping or gymnastics.”
Celý život, tedy od měšťanky, tedy od roku 50 , stále něco píšu a taky čmárám ,tak jak to kdysi uvedly mé děti v socialistických dotaznících.Ale jinak jsem se živil i celou rodinu normálně a poctivě.Snad až po pětasedumdesátce jsem dostal odvahu a poslal jsem nějakou povídku z Vysočiny do Literární vysočiny.Poslali oceňovací glejt a pozvali mě do H.Brodu- nejel jsem,tělo nedovolilo.Pak jsem poslal něco do Kolína, nebo do Čáslavi, chtěli peníze, poslal jsem jim, ale kde nic tu nic.Slibovali nějaké tisky,ani tu ruku nestiskli.Letos, kdy jsem přemluvil tělo, aby vyplivlo co v hlavě mělo,poslal jsem do Polabské vrby a oni mě pozvali a v milém prostředí DPS ve Staré Boleslavi.Za první místo jsem velmi vděčný.Povzbuzen jsem poslal část monografické vzpomínky rodu do Sedmikrásky , kterou organizoval časopis Host, který jsem si nadšeně v době nesvobody kupovával.A nic.Neodpověděli ani na dotaz, co s textem provedli.Zastyděl jsem se, protože jsem poslal pravdivou výpověď o svých blízkých.To ticho a mlha od Brna se natáhla až k nám do Jizerek.Řekněte mě , je to vůbec k něčemu dobré.Bylo leší za socializmu něco usmolit a do šuplíku zasunout, nebo si něco v Hostu povzbudivého přečíst.Zjednodušte prosím pravidla.Ta, která zveřejnila knihovna E.Petišky ve Staré Boleslavi- Brandýse , byla jasná.Nebo chtěl by někdo říct, že byla slabá konkurence?Jak vysoko vysazujete laťku,proč jen samé fantazy?Nebo už jsou vzpomínky jen jak ztracené iluze? Děkuji. Zdeněk Pavel Kranz
I had a friend who belonged…she was a professor at one time but she got bored easily and went on to other ventures..I’ve lost track of her and it’s just as well…people of that intelligence level tend to get bored easily..
A trend is what’s hip or popular at a certain point in time. While a trend usually refers to a certain style in fashion or entertainment, there could be a trend toward warmer temperatures (if people are following trends associated with global warming).
You can leave the suede fringe in Coachella’s past; in 2018, the boho-chic trends gets festive and futuristic, rendered in tinsel and other metallic materials. Whether it’s Paco Rabanne’s neck-to-ankle fringe or Erdem’s tiny accents on all-over silver sequins, this trend is all about a “more is more” mentality.
“Iman is an excellent student and a very friendly person in the classroom,” she said. “A quiet, loving nature, she is an academically strong student and her abilities far surpass those of the classroom.”
Salt is inert and thus is an extremely stable storage medium. After excavating the domes themselves for uses in everything from table salt to the granular material used to prevent roadways from icing over, the caverns formed are used for numerous purposes, including storing deposits of fuel, natural gas, hydrogen gas, nuclear and other hazardous waste, and even records storage. The cap rock itself is often mined for various minerals, often sulfur, and even the rock itself.
Kern WV, Andriof E, Oethinger M, Kern P, Hacker J, Marre R (1994) Emergence of fluoroquinolone-resistant Escherichia coli at a cancer center. Antimicrob Agents Chemother 38(4):681–687PubMedPubMedCentralCrossRefGoogle Scholar
Excellence in eye care for patients seeking a quality caring eye doctor in South Jersey. Dr. W Reed Kinderman is a premier ophthalmologist, New Jersey eye surgeon, specializing in cataract surgery, lens implants, glaucoma, ophthalmology.
Internet technology such as online retailers and social media platforms have given way for trends to be identified, marketed and sold immediately.[30] Styles and trends are easily conveyed online to attract the trendsetters. Posts on Instagram or Facebook can easily increase awareness about new trends in fashion which can create high demand for specific items or brands,[31] new “buy now button” technology can link these styles with direct sales.
[about having written many other books, which never became as successful as “Anne of Green Gables”:] “If I’m to be dragged at Anne’s chariot wheels the rest of my life, I’ll bitterly repent having ‘created’ her.” See more »

Enter your Email Address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *